رفتن به محتوای اصلی

رنگ ضد حریق جوتن

یک سری کمپانی‌ها هستند که در سطح جهان از اعتبار و شهرت و نفوذ بسیار زیادی برخوردار اند و عمدتاً محصولات‌شان نیزاز کیفیت بسیار بهتری نسبت سایر محصولات برخوردار است. از جمله‌ی این کمپانی در صنعت رنگ می‌توان به کمپانی جوتن اشاره داشت. کمپانی جوتن یک کمپانی نروژی است که شعب مختلفی در سرتاسر جهان دارد. این کمپانی در سال 1926 در کشور نروژ تأسیس شده و در حال حاضر که نزدیک به 100 سال از تأسیس آن می‌گذرد یکی از بزرگ‌ترین و با نفوذترین کمپانی‌های جهان در حیطه‌ی رنگ‌های ساختمانی است. جوتن در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان نمایندگی و حضوری فعال دارد. این حضور فعال شامل 40 کارخانه و 71 شرکت می‌شود که مجموعاً حدود 8400 نیروی انسانی در آن‌ها مشغول هستند. رنگ‌های جوتن از جمله رنگ ضد حریق جوتن در سرتاسر جهان به طرق مختلف و برای ساختمان‌ها و سازه‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بد نیست بدانید که در بسیاری از مشهورترین سازه‌های جهان از جمله برج ایفل از رنگ‌های جوتن استفاده شده است.

رنگ‌های جوتن

کمپانی جوتن انواع رنگ‌ها از جمله رنگ ضد حریق جوتن را به بازارهای جهانی عرضه می‌کند. محصولات این شرکت نروژی دوام و مقاومت بسیار بالایی دارند و از آن جا که در آن‌ها از سیستم ترکیب رنگ مولتی‌کالر بهره گرفته شده، استفاده از آن‌ها موجب می‌شود که دیگر نیازی به زیرسازی و نقاشی مجدد نباشد و در نتیجه از هزینه‌ای که صرف این موارد می‌شود جلوگیری به عمل آید و در کلیتِ هزینه صرفه جویی شود.

گفتنی است که مؤسسه‌های استاندارد قاره‌ی اروپا کلیه‌ی رنگ‌های جوتن را مورد تست و ارزیابی قرار داده و سپس به آن‌ها از لحاظ مقاومت، سایش، پوشش، استحکام خمشی، و نفوذ آب گواهینامه اعطا می‌کنند. جالب است بدانید که رنگ‌های جوتن نزدیک به 16000 طیف رنگی را در اختیار کاربر می‌گذارند که همین امر، یعنی تنوع گسترده‌ی طیف رنگی، موجب می‌شود که استفاده از رنگ‌های جوتن برای سازه‌ها و دیوارها ممانعت از جذب رطوبت و دی‌اکسیدکربن را در پی داشته باشد.

رنگ‌های جوتن، از جمله رنگ ضد حریق جوتن علاوه بر موارد فوق مزایایی دیگر نیز با خود دارند از جمله آن که این رنگ‌ها بدون بو بوده و از نوع آنتی استاتیک می‌باشند، یعنی گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کنند. نکته‌ی دیگر آن که رنگ‌های جوتن از جمله رنگ ضد حریق جوتن قابلیت شستشو دارند و به واسطه‌ی ویژگی تنفس پذیری در آن‌ها رطوبت را به خود جذب نمی‌کنند.

قابل ذکر است که رنگ‌های جوتن که شامل رنگ ضد حریق جوتن نیز می‌شوند کاملاً بر پایه‌ی آب بوده و ضد باکتری و ضد قارچ هستند. این ویژگی‌ها و مزایا در کنار مزایایی که در ادامه باز به آن‌ها پرداخته خواهد شد، مواردی هستند که نشان می‌دهند کمپانی جوتن که نزدیک به 100 سال است از آغاز فعالیت‌اش می‌گذرد بر حسب اتفاق و شانس به این مرحله از اعتبار و شهرت نرسیده، بلکه با توجه به کیفیت بالای محصولات‌اش بوده که توانسته 100 سال سرپا بماند و هنوز هم از جمله بزرگ‌ترین کمپانی‌های تولیدکننده‌ی رنگ باشد.

به هر حال، افزون بر مواردی که در بالا به آن‌ها به عنوان مزیت رنگ های جوتن اشاره شد، می‌توان به این نکته نیز اشاره داشت که رنگ‌های جوتن از نوع محصول سبز هستند، یعنی این رنگ‌ها کاملاً فاقد سرب بوده و دوست‌دار محیط زیست اند. بنابراین برای کسانی که دغدغه‌ی محیط زیست دارند پیشنهادمان این است که برای انتخاب رنگ، حتماً رنگ‌های جوتن را در نظر داشته باشند.

ضمناً از رنگ‌های جوتن می‌توان با ابزارهای مختلفی استفاده کرد از جمله افشانه، قلم مو و غلتک. همچنین این امکان وجود دارد که این رنگ‌ها را برای سطح‌های مختلفی به کار برد. یعنی می‌توان از رنگ‌های جوتن برای دیوار، نما، سقف و … استفاده نمود.

از سایر مزایای رنگ های جوتن می‌توان به صورت خلاصه به موارد زیر اشاره داشت:

  • مناسب برای سبک سازی
  • دارای پوشش عالی
  • دارای تنوع در بافت و رنگ
  • دارای مقاومت بالا در برابر در برابر نفوذ کلراید
  • امکان استفاده با بافت‌های ریز، متوسط و درشت
  • دارای مقاومت کافی در برابر ضربه
  • ضد آلرژی

در بالا نیز به این نکته اشاره شد که از رنگ‌های جوتن در بسیاری از برج‌های مشهور و گران‌قیمت جهان استفاده شده است از جمله برج العرب امارات و برج ایفل پاریس. این امر خود نشان از آن دارد که رنگ‌های جوتن از کیفیتی بسیار بالا و راضی کننده برخوردار هستند که توانسته‌اند گزینه‌های انتخابی برای بهترین و مشهورترین سازه‌های جهان باشند.

رنگ ضد حریق جوتن

رنگ ضد حریق جوتن

رنگ ضد حریق جوتن بر پایه‌ی آب بوده و از جمله باکیفیت‌ترین رنگ‌های ضد حریق است که از آن می‌توان برای استادیوم‌ها، هتل‌ها، برج‌ها، مراکز خرید، مدرسه و ساختمان‌های آموزشی و بسیاری از سازه‌های دیگر استفاده کرد. رنگ‌های ضد حریق جوتن می‌توانند با ایجاد یک عایق در اطراف سازه از آن در برابر آتش سوزی محافظت کنند.

توضیح آن که از جمله علل اصلی تخریب سازه‌های مختلف پس از انتشار حریق در آن‌ها، رسیدن شعله‌های آتش به اسکلت آن سازه و افزایش دمای این اسکلت و در نتیجه ذوب شدن تدریجی آن است. به دنبال ذوب شدن اسکلت سازه و تخریب آن، دیگر قسمت‌های سازه، که تا پیش از تخریب اسکلت به واسطه‌ی آن پابرجا باقی مانده بودند، نیز تخریب شده و فرو خواهند ریخت. البته باید توجه داشت آن‌چه که در مورد تخریب اسکلت سازه‌ها گفته شد مختص سازهایی با اسکلت فولادی و آهنی است، چرا که اسکلت‌های بتنی خود در برابر احتراق مقاوم هستند و بنابراین به این شکل دچار فروپاشی نخواهند شد.

به عنوان نمونه‌ای از فرو ریختن یک سازه با اسکلت فولادی، می‌توان به حادثه‌ی تخریب ساختمان پلاسکوی تهران اشاره کرد. در این حادثه وقوع آتش سوزی و عدم امکان اطفاء حریق کامل این ساختمان در مدت زمان مناسب، به سبب وسعت زیاد این سازه، باعث شدند تا آتش به تدریج به اسکلت فولادی ساختمان پلاسکو رسیده و به تدریج دمای فلز به کار رفته شده در این اسکلت را آن‌قدر افزایش دهد که به نقطه‌ی ذوب برسد و در نهایت قادر به مقاومت در برابر وزن بنا نباشد و سرانجام با فرو ریختن اسکلت فلزی ساختمان پلاسکو تمامی سازه نیز فروپاشد.

برای پیشگیری از بروز چنین حوادثی، نهادهای نظارت بر ایمنی سازه‌ها مقررات را برای مقاوم سازی آن‌ها در برابر حریق وضع کرده‌اند که رعایت این مقررات و استانداردها اغلب برای کسب پروانه‌ی پایان کار ضروری است. از جمله اقداماتی که می‌توان با استفاده از آن سازه‌ها را در برابر حریق مقاوم کرد و در نتیجه در آزمون‌هایی که این نهادهای نظارتی برای برآورد میزان مقاومت سازه در برابر حریق به عمل می‌آورند تأییدیه‌ گرفت، استفاده از رنگ‌ ضد حریق جوتن در اسکلت سازه‌های فلزی است.

نحوه‌ی عملکرد رنگ ضد حریق جوتن به طور کلی و به اختصار چنین است که با استفاده از این رنگ روی اسکلت فلزی، در صورت بروز آتش‌سوزی و رسیدن حریق به اسکلت، رنگ ضد حریق با منبسط شدن و ایجاد یک مانع بین سطح بیرونی رنگ و فلز اسکلت، مانع ذوب شدن آن برای مدت مشخصی می‌شود که طی آن آتش‌نشان‌ها بتوانند آتش‌ را اطفاء کنند و یا نسبت به تخلیه‌ی ساختمان از افرادی که در معرض خطر هستند اقدامات لازم صورت پذیرند.

مدت زمانی که رنگ ضد حریق جوتن قادر است در آن از اسکلت فلزی در برابر حریق مقاومت کند و در نتیجه مانع از فرو ریختن بنا شود، بستگی به ضخامت رنگ به کار رفته روی سطح فلزی اسکلت دارد. ضخامت این رنگ خود وابسته به عوامل دیگری مانند نوع سازه، کاربری آن و … می‌باشد. میزان رنگ مورد نیاز برای مقاوم سازی اسکلت سازه‌ی فلزی در برابر حریق در مدت زمان مورد نظر، به عنوان مثال 60 دقیقه و 120 دقیقه توسط شرکت جوتن محاسبه می‌شود.

رنگ ضد حریق جوتن تنها در رنگ سفید عرضه شده است. این نکته اگر چه در مورد قسمت‌هایی از اسکلت که داخل دیوارها، سقف‌ها و … قرار گرفته‌اند و قابل مشاهده نیستند، اهمیت چندانی ندارد با این حال ممکن است تغییر رنگ قسمت‌هایی از فلز اسکلت در قسمت‌هایی که قابل مشاهده‌ هستند مورد نیاز مالکین سازه باشد. به عنوان مثال در قسمت پارکینگ برخی از ساختمان‌ها، ستون‌های فلزی اسکلت بدون پوشش باقی می‌مانند. در چنین مواردی به احتمال بسیار نیاز به رنگ‌آمیزی ستون‌ها جهت زیباسازی آن‌ها باشد. در چنین مواردی می‌توان با استفاده از برخی انواع رنگ، این قسمت از اسکلت ساختمان را به رنگ دلخواه درآورد.

آن‌چه در خصوص رنگ اسکلت‌ سازه‌های فلزی حائز اهمیت است، این است که پیش از قرار دادن یک لایه رنگ ضد حریق جوتن روی اسکلت سازه، لازم است تا در صورتی‌که فلز به کار رفته شده خود، دارای رنگ باشد پیش از شروع کار پوشش‌دهی فلز با استفاده از رنگ ضد حریق جوتن لازم است تا رنگ قبلی از روی فلز پاک شده و سپس نسبت به رنگ‌آمیزی اسکلت فلزی با استفاده از رنگ ضد حریق اقدام شود.

سخن آخر

اسکلت یک سازه مانع از ریزش و تخریب آن بر اثر قرار گرفتن در برابر انواع فشار می‌شود. با تخریب اسکلت، سازه دیگر توانایی مقاومت در برابر فشارهای مختلف را نخواهد داشت و در نتیجه فرو خواهد ریخت. رنگ ضد حریق جوتن روشی بسیار ساده و در عین حال استاندارد برای مقاوم‌سازی انواع سازه در برابر حریق است. مسلماً نجات جان افراد حاضر در یک ساختمان به هنگام آتش‌سوزی هدفی است که بیش از هر امر دیگری در اولویت قرار دارد. مقاوم‌سازی سازی اسکلت فلزی سازه در برابر حریق برای مدت زمان مناسبی که طی آن افراد حاضر در سازه بتوانند از آن خارج شوند، در دستیابی به این هدف کمک شایان توجهی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا